Type Keyword and Press Enter to Search
×

Apsilankyti Šumsko dvare norėjau jau seniai, bet tik šį pavasarį pavyko grįžtant iš Vilniaus į Medininkus padaryti lankstą palei pat Baltarusijos sieną. Galvoju, kad tiek ilgai delsiau ne tik dėl laiko stokos, bet ir bijodama pamatyti tai, kas iš dvaro liko, nes daugelis keliautojų, aprašydami įspūdžius, negaili apmaudo, liūdesio ir nevilties. 

Betgi pasitaikė saulėta diena, dvaro sodyba, nors iš visų galų lenda kolchozo bardako tvaikas, atrodė lyg ir šviesesnė, o rūmuose, nors laiptai apvyti viduje augančio medžio ir po prostu buvome įspėti neiti vidun, idant ant mūsų neužgriūtų lubos, betgi ant stogo kaukšėjo plaktukai, ir tai jau yra labai ir labai geras ženklas.


Šumsko dvaras


Šumsko dvaras vaizdas nuo laiptų
Tai paradinis įvažiavimas į rūmus, tolėliau matyti varteliai. Nereikia daug fantazijos norint įsivaizduoti, kaip čia buvo gražu

 

Šumsko dvaras nuo dabartinio įvažiavimo


Šumsko dvaras iš nefasadinės pusės


Dvaro istorijoje ne vienas garbus giminės vardas, bet, matyt, svarbiausi iš jų Šumskai, kurių vardu vadinasi ir pats dvaras. Pirmojo iš savininkų Šumskų Kazimiero anūkas Mykolas su žmona Halina 1696 metais pastatė medinę bažnyčią Šumske (dabartinė Šumsko bažnyčia viena gražiausių Lietuvoje, būnant tuose kraštuose labai rekomenduoju aplankyti). Vėliau Šumsko dvaras perėjo Laskovičiams, kurie dalyvavo Tado Kosciuškos sukilime ir, tikėtina, artimai bendravo su kunigaikščiais Oginskiais, kurių dvaras buvo dabartinės Baltarusijos teritorijoje Zalesėje, lygiai kaip tikėtina, kad kompozitorius Mykolas Kleopas Oginskis, kuris buvo vienas iš Tado Kosciuškos sukilimo vadų, važiuodamas Juoduoju keliu į Zalesės dvarą lankydavosi Šumsko dvare ir ne kartą muzikavo Ovalinėje salėje. Dabartiniai rūmai pastatyti XIX amžiuje Laskovičių laikais.

 

Šumsko dvaro ūkiniai pastatai


Šumsko dvaro parkas


Senas medis Šumsko dvaro parke


Juodasis kelias ėjo nuo nebesančių Subačiaus vartų Vilniuje per Gurius, Rukainius, Šumską link Astravo bei Smurgainių. Lietuvoje buvusiu Juoduoju keliu dabar eina krašto kelias 101 Vilnius-Šumskas. Tai dabar šios vietos atrodo gana dykros. Dvaras yra ne pačiame Šumske, į laukus reikia sukti jo dar neprivažiavus, jeigu važiuojant nuo Medininkų. Vietovė vadinasi Laukininkai. Vieta tikrai nuošali, ir nuorodų nerasite — gal gėda, kad lyg važiuotum į kolchozo fermas.

FACEBOOK TWITTER GOOGLE+ PINTEREST

Komentarų nėra: