Valentino Masalskio režisuotas spektaklis „Raudona“ pagal Johno Logano pjesę rodomas retai, todėl nenuostabu, kad Menų spaustuvėje buvo anšlagas. Žiūrovai tūpė praėjimuose, o pirma eilė, į kurią pirkau bilietą, tapo antra. Tokį populiarumą, žinoma, lemia ir Valentino Masalskio vardas, teatro kultūroje tapęs kokybės ženklu, ir paslaptingasis abstrakčiojo ekspresionizmo meno krypties atstovas Markas Rothko. Arčiausiai Lietuvos šio vieno žinomiausių ir brangiausiai parduodamų pasaulio dailininkų kūrinius galima pamatyti Rothko (Rotkovičiaus) gimtajame Daugpilyje, kur būsimasis dailininkas praleido pirmus dešimt savo gyvenimo metų iki šeima emigravo į JAV. Daugpilio Marko Rothko meno centre eksponuojami šeši paveikslai, kuriuos centrui paskolino dailininko vaikai. Ne pats dailininkas, bet jo šeima yra šiek tiek susijusi ir su Lietuva. Iš čia kilę tėvai Jakobas ir Ana Rotkovičiai, o du Marko broliai yra baigę Vilniaus universitetą.

Iš karto pasakysiu, kad „Raudona“ yra viena iš stipriausio, ką teatre mačiau pastaruoju metu.

Pjesės veiksmas apima 1958-1959 metus. Siužetui pasitarnavo garsioji to meto istorija meno pasaulyje, kai Markui Rothko buvo pasiūlytas didžiulis užsakymas - didžiulė suma už tai, kad jis savo kūriniais papuoš naują prabangų restoraną „Four Seasons“ Niujorke. Dailininkas darbo ėmėsi, bet vėliau užsakymo atsisakė ir pinigus grąžino. Nutapytos drobės liko pas Rothko. Šifruojant spektaklio kodus neįmanoma pamiršti ir paskutinio biografijos fakto, kuris nutiks po dešimtmečio 1970 metų vasarį, kai dailininkas persipjaus venas, tuo pradėdamas Rothko legendą.

Šiuo metu raudonieji darbai eksponuojami trijose galerijose. Norėdama įsivaizduoti, kas turėjo džiuginti valgančiųjų „Four Seasons“ restorane akį, į Google paieškos laukelį įrašiau Seagram Murals. 

Spektaklis tik vieno veiksmo, ir tai labai gerai. Ta prasme, gerai ne tai, kad spektaklis greitai baigiasi, o kad žiūrovams neleidžiama išsiblaškyti kavutėmis ir eilėmis prie tualeto. Valanda dvidešimt minučių - gyvo nervo.

Scenografija (dailininkas Mykolas Sauka) paprasta - pilki stelažai, baltos dažų dėžės ir ekranas. Ko gero, atsitiktinai ir netyčia gerą pusę spektaklio viena dažų dėžė buvo apšviesta raudonai. Personažai du - Rothko, kurį įtaigiai vaidina pats Valentinas Masalskis, išoriškai be galo panašus į dailininką, ir jo padėjėjas pradedantis dailininkas Kenas (aktorius Mantas Zemleckas). Jiedu kalbasi, diskutuoja ir kartais rėkia vienas ant kito. Apie Pollocką, meno paskirtį, vertybes, mirtį... Valandoje ir dvidešimtyje minučių esam suspausti su galingu užtaisu, kai gaudai ir lukšteni kiekvieną žodį. Nuo įtampos, minčių srauto ir pakeltų tonų įsiskaudėjo galva.
„Galvą skauda“, - kai tik susivokiau, kad man skauda galvą, ištarė Valentino Masalskio Rothko.
Raudona - Valstybinis jaunimo teatras