Prieš išvažiuodama savaitgaliui į Varšuvą uždedu paskutinį taškutį ant "i" iš vasaros kelionių į tą pačią Varšuvą bei Rygą. Abi yra gavusios po socialistinio realizmo dovanėlę iš Rusijos su meile, elegantiškai vadinamas atitinkamai "Stalino dovana Lenkijai" (Kultūros ir mokslo rūmai Varšuvoje) ir "Stalino gimtadienio tortu" (Latvijos mokslų akademija). Dabar abiejų viršuje įrengtos apžvalgos aikštelės, todėl praėjusią vasarą aplankiau abi. Panašios jos tik iš tolo :), o Varšuvos monstriukas tarp naujų dangoraižių atrodo net visai vietoje.

Varšuvos kultūros ir mokslo rūmai yra aukščiausias pastatas Lenkijoje ir aštuntas pagal aukštį Europos Sąjungoje. Su 1994 metais įrengta antena jo aukštis 237 metrai, be - 187,68 metro. Atrodo, kad Varšuvos dangoraižis užima visą kvartalą tarp dviejų metro stotelių. Jame galybė visokių kultūros įstaigų. Sunku patikėti, bet Latvijos mokslų akademija perpus žemesnė - "tik" 108 metrai! Nepaisant to, ilgą laiką tai buvo aukščiausias pastatas Latvijoje.

Varšuvos dangoraižio statyba pagal architekto Levo Rudnevo projektą prasidejo 1952-aisiais ir truko iki 1955 metų. Statybose dalyvavo nuo 3500 iki 5000 darbininkų iš Rusijos ir dar 4000 lenkų. Specialiai rusų darbininkų patogumui buvo įrengtas kino teatras, valgykla, baseinas ir t.t. 
16 darbininkų iš Rusijos per statybas žuvo, jie buvo palaidoti stačiatikių kapinėse Wola rajone. 

Apžvalgos terasa Varšuvos dangoraižyje įrengta 30 aukšte. Mums lankantis eilutė prie lifto nebuvo labai ilga, bet buvo. Į į liftą vienų nepaleidžia, jame važinėjasi, galvas skaičiuoja bei reikiamo aukšto mygtukus paspaudžia elegantiška ponia. Bilietas kainuoja 20 zlotų ir kasoje už jį galima atsiskaityti ir grynaisiais, ir kortele. Viršuje (bent jau vasarą) veikia kavinė. Apžvalgos aikštelė košiama vėjų, bet nuo berazumysčių ir pan. apsaugota tinklu. Atsiveria fantastiški vaizdai į gražuolę dangoraižių Varšuvą.Varšuva


Ryga

Rygos dangoraižį projektavo latviai Osvaldas Tilmanis, Vaidelotis Apsitis ir Karlis Pluksne. Eksterjere esama latviškų ornamentų, tačiau iš esmės pastatas panašus į vadinamąsias septynias seseris, kaip vadinami septyni socrealistiniai dangoraižiai Maskvoje (Radisson Royal Hotel (buvęs viešbutis "Ukraina"), Užsienio reikalų ministerija, Maskvos universiteto centiniai rūmai ir kt.).Apžvalgos balkonas Rygoje - 17 aukšte. Vasaros šeštadienio popietę jame tebuvo keli pavieniai lankytojai. Gaila, kad senamiesčio pusėje spigino saulė. Beje, bilietas į apžvalgos balkoną kainuoja brangiau nei Varšuvoje (5 eurus) ir kasoje priima tik grynuosius. Teko apsisukus grįžti link stoties ir ieškotis bankomato.