Pasakiau sau, kad kol neparašysiu apie „Kalifo rūmus“, nepradėsiu skaityti naujos knygos. Tiesa, jos dar neturiu, bet pagaliau pavyko prisijungti prie savo paskyros AMB ir užsisakyti E. Ferrante ir Kazuo Ishiguro (kol nebuvo gavęs Nobelio premijos, anas nesudomino, o dabar šaukštai po pietų - lentynose viskas iššluota). Taigi stoviu nežinomo ilgumo virtualioje eilėje ir tikiuosi bet kada sulaukti žinutės iš bibliotekos, kad kuri nors iš minėtų autorių knygų atsilaisvino ir galiu paimti.

„Kalifo rūmai“ grįsti realia istorija. Anotacija žada, kad tai knyga, kurią skaitant Maroko saulė nejučia nušvis kiekvieno gyvenime. ;) Autorius - Londone gimęs afganų aukštuomenės vaikas. Kai jis dar buvo vaikas, tėvas norėjo nusivežti į tėviškę, tačiau to neleido karai. Todėl autorius ir jo seserys, vos pradėję vaikščioti, dažnai būdavo susodinami į šeimos mikroautobusą ir vežami į Maroką, Atlaso kalnyną, kad pamatytų bent gabalėlį gimtinės. Vedamas šių nostalgijų, Tahiras Shahas iš ramios, nuobodžios, drėgnos ir visaip kitaip depresyvios Anglijos, kurios gėdijosi ir jo tėvas savo laiku, nors niekam to nesakė [ant Anglijos=Vakarų knygoje subtiliai pašikta kiekviena pasitaikiusia proga, smalsu, su kokia intencija - menine ar politine, Shaho veikla ir kūryba labiau nesidomėjau] su žmona ir dviem mažais vaikais išvyko gyventi ir patirti nuotykių į Kasablankoje nusipirktus potencialiai nuostabius Dar Khalifa. Visas romano siužetas apima metus nuo rūmų pirkimo iki kol šeima pagaliau galėjo miegoti savo miegamajame, išvariusi džinus ir priimta rūmų, sargų ir Maroko.
Aš pavargau nuo mūsų niekingos egzistencijos, nuo ankšto buto, pro kurio popieriaus plonumo sienas mus nuolat kankino besikivirčijanti kaimynų pora. Norėjau pabėgti į namą, kuriame yra kur apsisukti, fantaziją, įkvėptą „Tūkstančio ir vienos nakties“, su arkomis ir kolonomis, kurio aukštos durys pagamintos iš kvapnios kedro medienos, kurio kiemuose veši slapti sodai, stūkso arklidės, fontanai, auga vaismedžiai, o kambarių jame - dešimčių dešimtys.
Romanas susiskaitė per vienos savaitės vakarus prieš miegą. Kaip jau turbūt supratote, ypatingo įspūdžio asmeniškai man nepaliko. Buvo toks labai senas tv serialas „Ir turtuoliai verkia“, kuriame iš paskutiniųjų buvo bandoma įrodyti, kad gražuolė yra labai jauna ir graži, nors nei ji ten graži, nei juo labiau labai jauna, tai „Kalifo rūmuose“ panašiai persūdyta įrodinėjant, koks fainas, egzistenciškai prasmingas ir visaip kitaip nuostabus yra Marokas, trykšte trykštantis smarve, korupcija, lūšnynais, sunykusiu vakarietišku Kasablankos paveldu, nevaldomais statybininkais, dar labiau nevaldomais tarnais, džinais, egzorcistais ir t.t., su vis tuo chaosėliu autoriui tenka nepaliaujamai tvarkytis. Galima sakyti, Maroko turizmo reklama, nes vakariečiai gi labai ieško tokio pobūdžio autentikos ir egzotikos. Neabejoju, kad romanas paskatino turistų srautus į šią šalį.
Artėdamas prie kiemo, kuriame kabojo ožys, tolumoje išgirdau egzorcistų keliamą triukšmą. Pažvelgiau į ožio skerdieną, vis dar varvančią kraujais. Oda gulėjo apačioje, ant žemės, greta nukirstos galvos. Prie galvos gulėjo Arianė, apsivilkusi pižama.
- Baba, - tyliai paklausė jo, - kas atsitiko mano ožiukui?
Dabar jau mano akys prisipildė ašarų. Jos akys buvo sausutėlės. Atrodė, kad ji ne tiek liūdi, kiek nesupranta, kas darosi. Gyvulį, su kuriuo ji žaidė ir kurį laikė savu, nusivedė nepažįstami vyrai, jį papjovė, nudyrė odą ir nupjovė galvą. Ir tai atsitiko ne televizijoje, ne turguje, o mūsų pačių namuose.
- Baba, kodėl mano ožiuko galva guli ant žemės? - paklausė ji. - Aš nesuprantu.
Pakėliau ją ir paglosčiau plaukus.
- Aš irgi nesuprantu, - atsakiau.
Romanas parašytas puikiu stiliumi su gero humoro gabaliukais. Nors kartais atrodo, kad visos knygos geros, kol prie jų neprisiliečia vertėjai, bet Rasos Drazdauskienės vertimą skaityti buvo išties malonu.   

Tahiras Shahas, jo kalifo rūmai ir Kasablanka video: