Po ilgesnės pertraukos apsilankiau Lietuvos rusų dramos teatre, žiūrėjau Aleksandro Andrejevo „Septynis fariziejaus Sauliaus penktadienius“ (rež. Jonas Vaitkus), kuris pristatomas kaip dviejų dalių mistinė drama. Dar buvo įdomu, ar teatre pasistūmėjo (bent jau ar prasidėjo) rekonstrukcija, apie pasirengimą kuriai pernai pavasarį girdėjau per Open House Vilnius. Tai ne, arba bent jau nepastebėjau. Čia vis dar daugiau teatro šventės. Bet per pertrauką teko eiti į rūbinę ir neelegantiškai susipakuoti į odinukę ir vilnonį šaliką, nes salėje buvo tikrai šalta.    

Spektaklis pasakoja istoriją apie apaštalą Paulių, kuris jaunystėje, kai dar buvo žydų religinės mokyklos mokinys, vadintas Sauliumi ir buvo aršus krikščionių persekiotojas. Tai Jėzaus laikų Jeruzalė, paskutiniais Jėzaus gyvenimo mėnesiais ir pirmaisiais mėnesiais po nukryžiavimo ir prisikėlimo, ir paprasti Jeruzalės žmonės, daugelis iš kurių įeis į krikščionybės istoriją.

Nuotrauka: D. Matvejev iš http://www.rusudrama.lt/spektakliai/septyni-fariziejaus-sauliaus-penktadieniai

Bilietą nusipirkau į savo mėgstamą pirmą eilę, dešimtą vietą. Norint matyti antro plano veiksmą geriau šitos vietos nesirinkti, bet pirmam planui labai pasiteisino. Tiesiai priešais mane (nesakysiu kam) buvo padėtas nešiojamasis kompiuteris, o už jo beveik visą spektaklį, tiesiai priešais mane, sėdėjo, tarsi klūpojo, aktorius Vladimiras Dorondovas (Saulius), užsimerkęs, kaip ir kiti pirmojo plano aktoriai, kurie irgi sėdėjo priešais beveik visą spektaklio laiką, tiesiog sėdėjo ir kalbėjosi. Jokio akių kontakto nei su žiūrovais, nei vieno su kitu, ir beveik jokio veiksmo pirmame plane, tik tekstas, balsas ir kostiumai. Spektaklio trukmė - 4 valandos 30 minučių, iš jų pirmoji dalis truko 2 val. 30 minučių. Kai kurie žiūrovai tam nebuvo pasiruošę ir be ceremonijų išėjo dar iki pertraukos, dalis negrįžo po jos. 

Taip, spektaklis sudėtingas. Gilu, įtaigu, neįprasta. Visiškai neįtikėtinos Rimo Sakalausko vaizdo projekcijos, beje, pelniusios „Auksinį scenos kryžių“, patiko garso efektai, kostiumai (scenografė ir kostiumų dailininkė - Daiva Samajauskaitė). "Auksinį scenos kryžių" taip pat pelnė muzikos autorė Rita Mačiliūnaitė-Dočkuvienė, o spektaklio režisierius Jonas Vaitkus, aktoriai Vladimiras Dorondovas ir Valentinas Novopolskis (Judas, fantastiškas Judas!!!) buvo nominuoti „Auksiniams scenos kryžiams“. Būna, kad kiti aktoriai stipriau užkabina, įtraukia, labiau įtikina, kurių emociją išsineši ir gyveni su ja kurį laiką - šį kartą, be V. Dorondovo ir V. Novopolskio, be abejo, Vytautas Anužis (Lozorius), Aleksandras Agarkovas (Lukas), Anžela Bizunovič (Raudotoja), Jevgenija Karpikova (Marija Magdalietė), Vidmantas Fijalkauskas (Nikodemas), žinoma, Valentinas Krulikovskis. 

Man labai patiko. Labai. Bet nebūtinai patiks ir jums.