Šiandien vyksta tradicinė Kino pavasario akcija, kurios metu bilietus į visus filmus galima nusipirkti po 3,5 euro. Palikusi festivaliui tik savaitgalius, pasirinkimą labai sumažinau, vis dėlto į savaitgalius sutilpo šeši puikūs filmai. Vėliau pagal draugų rekomendacijas tikiuosi nusižiūrėti dar ką nors. 

Pirmiausia „Tiketos“ kasoje nusipirkau bilietus į „Skalviją“ ir „Pasaką“ ir stojau į tradicinę eilę prie „Forum Cinemas Vingis“, kuri kartu su Kaziuko muge yra tikrasis pavasario pranašas. Iki atidarant duris stovėjau kokias 15-20 minučių, o po to dar pusvalandį viduje. Pasisekė, nes išeidama palikau susivingiavusią eilę iki durų. Eilėje buvo galima pasijausti žvaigžde. Fotografavo ir profesionaliai, ir partizaniškai per langus telefonais. Aišku, kad reikia nuotraukų komunikacijai, bet nemanau, kad būtų labai apsunkinęs pasisveikinimas ar vienas kitas žodis pirmiesiems pirkėjams. :)


Mano šių metų „Kino pavasario“ pasirinkimai:

Tikros moterys / Certain Women. 2016 / Jungtinės Valstijos. Režisierius - Kelly Reichardt. Programa „Kritikų pasirinkimas“. 


Paremtas trumpais Maile Meloy apsakymais filmas „Tikros moterys“ panardina į susikertančias Montanos gyventojų istorijas. Advokatė (Laura Dern) stengiasi laviruoti susidūrusi su vis besikeičiančiais nepatenkinto kliento kaprizais. Sunkiai dirbanti ir šeimą išlaikanti Gina (Michele Williams) kartu su vyru (James Le Gros) bando įtikinti pagyvenusį vyrą Albertą parduoti kieme supiltą nenaudojamą smiltainį. Jauna rančos prižiūrėtoja (Lily Goldstone) susižavi nauja mokytoja (Kristen Stewart). Nufilmuotas ant 16 mm juostos filmas atvirai žvelgia į modernią Montanos visuomenę, režisierė kuria intymias, dažnai nuvertinamas kasdienes dramas.
Patvirtinta kopija / Certified Copy / Copie Conforme. 2010 / Prancūzija, Italija, Iranas, Belgija. Režisierius - Abbas Kiarostami. Programa „Retrospektyva: Abbas Kiarostami“.


2010 m. Kanų festivalio aktorė Juliette Binoche ir pirmą kartą kine vaidinantis garsus britų operos baritonas Williamas Shimellis. Prancūzė antikvariato galerijos savininkė sutinka anglų rašytoją, kuris atvyko į Toskaną pristatyti savo knygos apie originalius meno kūrinius ir jų kopijas. Jiems apsilankius vienoje kavinių, jos savininkė palaiko vyrą ir moterį pora, ir tai jiems visai patinka. Prancūzė ir britas nuo intelektualių kalbų pereina prie užuominų apie vienas kito asmeniškas detales, išsinuomoja viešbučio kambarį, apie kurį abu kalba kaip apie vietą, kur praleido savo medaus mėnesį. Rašytojas vienu metu net garsiai pasvarsto: „Mes nebloga pora, tiesa?“ Taigi ar jie pora, ar tiesiog jos kopija?
Sieranevada / Sieranevada. 2016 / Rumunija, Prancūzija, Bosnija ir Hercegovina, Kroatija, Makedonija. Režisierius - Cristi Puiu. Programa „Meistrai“.

Filmo veiksmas vyksta Bukarešte, praėjus trims dienoms po teroristinio išpuolio Paryžiaus „Charlie Hebdo“ redakcijoje. Keturiasdešimtmetis daktaras Laris su šeima atvyksta į tėvų namus, kur visa šeima mini tėvo mirimo ketvirtines. Kurdamas realaus laiko iliuziją Puiu beveik trijų valandų filme stebi komiškų ir dramatiškų situacijų kupiną šeimos mikrokosmosą, kur kiekvienas yra susitelkęs ties savo realybe, dabarties ir praeities interpretacija. Belaukiant kunigo skamba ne tik indai ir stiklai, bet ir šeimos paslaptys. Rumunų Naujosios bangos režisierius populiarų dramos prie vakarienės stalo žanrą įvelka į Lietuvai artimų ritualų ir mentaliteto rūbą.
Portas / Porto.  2016 / Portugalija, Jungtinės Valstijos, Prancūzija, Lenkija. Režisierius - Gabe Klinger. Programa „Metų atradimai“.

  
Portugalijos Paryžiumi dažnai vadinamame Porte visiškai atsitiktinai susitinka amerikiečio Džeiko (tragiškai žuvęs Antonas Yelchinas) ir prancūzės Matės žvilgsniai. Jie vaikštinėja naktinėmis gatvėmis, sėdi kavinėje, dalijasi aistringais jausmais iki ryto. Pernelyg trumpas pasimatymas taip stipriai paveikia juos abu, kad Džeikas ir Matė nuolat sugrįžta į prisiminimus apie naktį. 
Trešnių skonis / Taste of Cherry Ta'm e guilass. 1997 / Iranas, Prancūzija. Režisierius - Abbas Kiarostami. Programa: „Retrospektyva:  Abbas Kiarostami“.

Vidutinio amžiaus vyras nori nusižudyti, tačiau gyvena visuomenėje, kur savižudybė traktuojama kaip viena didžiausių nuodėmių. Važinėdamas Teherano kalvomis jis sutinka įvairiausių žmonių: afganistaniečių, kurdų, turkų, benamių, kareivį, seminarijos studentą, muziejaus darbuotoją. Kiekvienam vyras siūlo nemažą pinigų sumą, kad šie padėtų jam išeiti iš šio pasaulio. Tačiau kiekvienas turi savų priežasčių atsisakyti – baimė, religiniai įsitikinimai, net pasibjaurėjimas ir įsitikinimas, kad pagrindinis personažas švaisto jam Dievo dovanotą gyvenimą.
Neruda.  2016 / Čilė, Prancūzija, Ispanija, Argentina. Režisierius - Pablo Larraín. Programa „Meistrai“.


Šiame biografinio filmo klišes laužančiame filme pasakojama apie garsaus Čilės poeto ir komunistų lyderio Pablo Nerudos gyvenimą egzilyje po to, kai šis 1948 m. viešai sukritikavo šalies prezidentą Gabrielį Gonzálezą Videlą už tai, kad jis pardavė šalį Amerikai. Čilės kino genijus Pablo Larraínas laisvai interpretuoja istorinius faktus ir kuria painų politinį trilerį, kuriame trinamos ribos tarp realybės ir fikcijos.