Type Keyword and Press Enter to Search
×

Į Mantagailiškio dvarą užsukau pakeliui iš Biržų į Butautų dvarą, apie kurį kol kas ypatingų įspūdžių neturiu. Nebent kad iki dvaro kiemo mane pirmą kartą gyvenime vijosi policija su švyturėliais tam, kad patikrintų dokumentus ir paklaustų, kodėl laikiausi kelio ženklo 303 „Motorinio transporto eismas draudžiamas“. Be išankstinio susitarimo dėl degustacijos Butautų dvare nelabai yra ką veikti, todėl tik pasivaikščiojome aplinkui. Patiko, kad per bravorą dvarui suteiktas antras tikras, o ne muziejinis gyvenimas. Šiaip jau į Butautus reikia važiuoti su vairuotoju. :)

Į Mantagailiškį (Biržuose išgirdome, kad kirčiuoti reikia Mantagáiliškis) prie kelio nėra nuorodų, reikia žinoti, ko ieškoti. 1645 metų Biržų kunigaikštystės žemėlapyje jis buvo pažymėtas kaip bajorų Montigailų valdos, iš čia ir pavadinimo kilmė. Vėliau dvarą valdė tokie Kušelevskiai, o dabartiniai dvaro rūmai pastatyti (perstatyti) apie 1850 metus, kai Mantagailiškis perėjo Holštenams, nes tuo metu mirusio Ignacijaus Kušelevskio dukra Konstancija buvo ištekėjusi už Jo Didenybės barono Karolio Holšteno iš Padaičių dvaro. Po dvarų parceliacijos dalį žemės ir rūmus 1924 metais iš Holštenų nusipirko broliai Dučinskai. Ūkis buvo įteisintas vieno iš brolių Juozo vardu. Apie šį šviesų žmogų, jo šeimą ir tragišką likimą pavyko rasti įdomų straipsnį, kuriame yra įdėta keliasdešimties metų senumo Mantagailiškio dvaro rūmų nuotrauką.

 

Internete galima rasti ir ne tokių senų nuotraukų, nes kai rūmai virsta griuvėsiais, tai atrodo labai fotogeniškai. Mantagailiškiui pasisekė, kad 2008 metais kolūkmečio ir kolūkiečių suniokotą dvarą iš J. Dučinsko palikuonių nusipirko vienas iš Rinkuškių alaus daryklos savininkų Sigitas Kalkys. Dabar rūmuose jau sudėti langai, durys, yra stogas, aplinka su statybų nuotaikomis. Akivaizdu, kad tai tik pati Mantagailiškio atgimimo pradžia. 
FACEBOOK TWITTER GOOGLE+ PINTEREST

Komentarų nėra:

Pastaba: tik šio tinklaraščio narys gali skelbti komentarus.