Rudenį skaitau mažiau nei norėčiau. Knygų vietą kol kas užpildė treniruotės, savaitgaliniai pakeliavimai ir nacionalinė ekspedicija „Nemunu per Lietuvą“, tai yra kiekvieną įrašą persuku mažiausiai tris kartus, kad nepraleisčiau nė žodžio iš profesoriaus Bumblausko istorijos pamokų. O paskutinę knygą perskaičiau atostogaudama ir tai buvo Marinos Stepnovos „Lazario moterys“. Apie Sigito Parulskio vertimą skaitytojos (dievaži, atrodo, kad šitą knygą skaitau paskutinė) internete prirašė daug gerų žodžių (galima net suabejoti, kuris iš jų tikresnis romano lietuvių kalba autorius), bet kadangi originalas vis tiek yra originalas, „Homo Sapiens“ knygyne nusipirkau romaną rusų kalba. Gausiai geros recenzijos suteikė viltį, kad Stepnova stosis lygia greta su mano mylimomis rašytojomis Lena Eltang, Elif Shafak ir Kristina Sabaliauskaite, kurių kiekvienas romanas šventė, nesugadinama net šiaip sau tokiais vertimais, kaip atsitiko su „Ledinukų rūmais“.

Новый роман «Женщины Лазаря» – необычная семейная сага от начала века до наших дней. Это роман о большой ЛЮБВИ и большой НЕ ЛЮБВИ. Лазарь Линдт, гениальный ученый, «беззаконная комета в кругу расчисленных светил», – центр инфернальных личных историй трех незаурядных женщин. Бездетную Марусю, жену его старшего друга, смешной юноша полюбит совсем не сыновней любовью, но это останется его тайной. После войны в закрытом городе N светило советской науки влюбится по уши в молоденькую Галину и буквально украдет в «другую жизнь», но… заслужит только ненависть. Третья «женщина Лазаря» внучка – сирота Лидочка унаследует его гениальную натуру.
Laisvas vertimas: tai neįprasta šeimos saga nuo XX amžiaus pradžios iki mūsų dienų. Romanas apie didelę meilę ir didelę nemeilę. Trijų moterų likimo centre - Lazaris Lindtas, genialus mokslininkas fizikas, atominės bombos kūrėjas. Dar būdamas visai jaunas genijus pamilo kone dvigubai vyresnę už save draugo ir kolegos žmoną Marusią. Meilė tapo jo paslaptimi. Po karo uždarame mieste Enske (ta prasme, mieste N) brandą gerokai perkopęs ir Marusią palaidojęs sovietinio mokslo šviesulys įsimyli septyniolikmetę Galiną ir pasivagia į žmonas.  Trečioji moteris - anūkė Lidočka, balerina, kuri niekada nėra mačiusi savo žymiojo senelio, bet...

Siužetas geras, įtraukia nuo pirmų puslapių ir išlaiko intrigą iki paskutiniųjų, kuriuose autorė beveik įtikino Lazario kaip romano centrinės ašies pasirinkimu, nors iki tol man siužetas labiau sukosi apie Marusią ir jos Jeleną Malachovec su paslaptingais XIX a. pabaigos - XX a. pradžios kulinarijos receptais. Bet mintyse iki šiol tebediskutuoju su autore, kad rašytojas tai juk ne teisėjas, kuriam privaloma išdėstyti bylos esmę, paskelbti nuosprendį, uždėti bylos numerį ir neduokdie nepalikti skaitytojui edvės gaudytis pačiam. Kai rašytojas nepasitiki mano sugebėjimais „teisingai“ perskaityti ne tokį jau ir sudėtingą tekstą ir nesivargina (arba nesugeba) konstruoti teksto taip, kad iš detalių, frazių, užuominų galėčiau atsišifruoti jį savo suvokimo lygmeniu, man nepatinka, kaip ir vienas kitas netvarkingai tarsi žiogeliais susegiotas istorijos siūlų galas, kurio autorė, rodos, nemokėjo sukaišioti į vientisą mezginį. Tarkim, raganos istorija neįtikina ir tuo pačiu Galinos nemotyvuotas virsmas iš normalios mergiotės į visišką schemą stervą - taip pat. 

Vienu žodžiu, „Lazario moterys“ susiskaitė gerai, bet pastarųjų metų mano knygų top'e neatsidūrė. Bet jeigu iki šiol rūpi - vadinasi, perskaityti buvo verta. Praėjusį savaitgalį nusipirkau kitą Marinos Stepnovos romaną Безбожный переулок, kuris į lietuvių kalbą kažkodėl verčiamas kaip „Italų pamokos“ (?). Žiūrėsim.