Gėlynai nėra mano stiprioji pusė. Niekad nejaučiu poreikio kišti rankas į juodžemį, o augalų rūšimis bei veislėmis esu linkusi grožėtis Vilniaus botanikos sode. Praėjusį savaitgalį kiek pakėliau kvalifikaciją ir sužinojau, kaip atrodo verbena (žr. nuotrauką aukščiau). Savaitgalio siela ir pasibuvimo Kalnynų jurginuose pas ponią Janiną Čaplinskienę (Širvintų raj.) organizatorė buvo bendradarbė Jūratė, kuri yra labiausiai patyrusi gėlininkė iš visų mano pažįstamų. Jurginų kolekcijoje ir jurginų labirinte keletą dienų per metus per jurginų žydėjimą rengiamos atviro kiemo dienos, į kurias galima atvažiuoti kiekvienam be išankstinės registracijos. Informaciją apie būsimas atviro kiemo dienas galite rasti Jurginų kolekcijos svetainėje.

Iš Vilniaus į Kalnynus užtenka išvažiuoti per pietus, kad pavakary į Vilnių grįžtum nusikalęs, prisimerkęs iš malonumo ir su jurginų puokštėm, kurių žiedai byra ant kelių ir mašinos sėdynių. Sezono metu prie kelio būna įrengtos rodyklės. Kelionės pabaigoje tenka užvažiuoti ant stataus Kalnynų kalno, tokio aukšto, kad nuostabu, kaip senovėje mūsų protėviai nepastatė ant jo Kalnynų pilies. O gal buvo pastatę, tik nežinom.

Ponia Janina įsisukusi darbuose, todėl kai išniro iš sodo gilumos, jau buvom spėjusios apžiūrėti vaistažolių darželį. Kadangi Jūratė jurginų sodyboje nardė kaip žuvis vandenyje, pabuvo mums už gidę ir mokytoją.

Kaip žinia, jurginų svogūnėlius kas rudenį reikia iškasti, o pavasarį vėl pasodinti, taigi matant plotus nesunku įsivaizduoti, kiek įdėta darbo. Kasmet atvažiuojantiesiems į akis ir norų sąrašus krinta vis kitos veislės. Kalnynų kolekcijoje jų daugiau kaip 600. Veislių, o ne rūšių, šiukštu nepainioti.


Mūsų kompanija svaigo dėl į kepurės bumbulus panašių žiedų "pomponų", priklausančių senosioms, tradicinėms jurginų veislėms. Aš buvau neoriginali ir savo absoliutų favoritą radau pačiame sklypo kampe prie miško išdidžiai iškėlusį vieną vienintelį žiedą. "Skurdumo" priežastį supatau tik kai ponia Janina leido prisipjaustyti jurginų "virš pirmo išsišakojimo", paliekant ant krūmo bent vieną žiedą. Nenuostabu, "Blackjack" tikrai yra patys gražiausi jurginai ir patinka net vyrams.

Kalnynuose užsukite į seną obelų sodą, net jei skubate ir atvažiavote tik dėl jurginų. Toje vietoje supranti, kad naujų dėžučių sklypeliai su stilingais žemaūgiais vaismedžiais ir tobulai nuskusta žole niekada, niekada neprilygs nuo metų naštos kiek nupušusioms, samanomis pražilusioms obelims, po kurių šakomis besisupant sustoja laikas.
Aikčiodamos tarp jurginų, grožėdamosi moliniais paukščiais nutūptomis morkų lysvėmis, supdamosi tarp obelų, skanaudamos labirinte obuolius ir plepėdamos ponios Janinos namų verandoje praleidome daugau kaip tris valandas. Neįtikėtina, kaip greitai jos pralėkė.