Vakar abi su dukra garsiai pagalvojome, kad gerai būtų vėl prieš Kalėdas kurį savaitgalį nuvažiuoti į Rygą. Pernai ji tokia visa iliuminuota, su nesterilizuotomis, skirtingai nuo vilniškių, mugėmis ir viešais karšo vyno bei balzamo kas be ko kvapais pasirodė labailabai. Ir štai prašom - jau šįryt į Inbox'ą atkeliavo Ecolines naujienlaiškis su kainomis, kurios privertė "nustėrti", o jei konkrečiau, tai 3 eurai žmogui į vieną pusę. Absoliučiai neįmanomas skaičius, net jeigu tai "tik" Ryga! Žinoma, už penkiolikos minučių turėjau bilietus ir naršiau po Booking'ą. Va taip ir randasi tradicijos, pagalvojau.

Šiemet į Rygos secesijos kvartalą neužsuksime, nes ir be jo per Adventą Rygoje yra ką pažiūrėti, todėl anuo įkvėpimu perkeliu pernykščius įspūdžius ir rekomendacijas:

Ruošdamiesi į Rygą būtinai pasiskaitykite apie secesiją arba, jei labiau patinka - art nouveau. Google įvedus art nouveau architecture išmeta ne tik Antoni Gaudi, bet ir Rygos vaizdus, tik Latvijoje pagal vokišką tradiciją  šis stilius vadinamas jugendu. Secesija Europoje klestėjo palyginti neilgai, bet labai palankiai Rygai. Devyniolikto ir dvidešimto amžių sandūroje turtingas ir penktas pagal dydį Rusijos imperijos miestas galėjo sau leisti prabangą neatsilikti nuo paskutinio mados klyksmo. Rygoje atsirado ištisi secesinio stiliaus kvartalai, iš kurių iki dabar išliko apie 800 (!) pastatų, sudarančių keturiasdešimt procentų istorinio miesto centro ir kartu su medine Rygos architektūra įtrauktų į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.  

Grožėtis secesine Ryga reikia gerokai užvertus galvą į visus tuos išraitytus balkonus išapvalintais langais, gėlių girliandas, ornamentus, grifus, sfinksus, drakonus ir kitus fantastinius dalykus. Galima vaikščioti šiaip arba pagal vieną iš siūlomų maršrutų. Labai rekomenduoju puslapį jugendstils.riga.lv, kuriame yra keli interaktyvūs ir informatyvūs maršrutų žemėlapiai.

Kadangi per dvi valandas norėjau pamatyti pačius pačiausius ir dažniausiai fotografuojamus secesijos stiliaus perlus, pasirinkau maršrutą The jewels of Riga Art Nouveau (Rīgas Jūgendstila pērles) Elizabetes, Antonijas, Alberta, Strelnieku, Rūpniecibas, Vidus, Vilandes gatvėmis ir Kronvalda bulvaru. Iš tiesų maršrutas prasideda nuo pastarojo, bet einant nuo Radisson Blue viešbučio objektai išsidėliojo atvirkščia tvarka pradedant fotogeniškiausiu - 1903 metais architekto Michailo Eizenšteino pastatytu namu Elizabetes gatvėje 10B. Pakeliui, Alberta gatvėje 12, yra Rygos secesijos stiliaus muziejus "Rīgas Jūgendstila centrs", į kurį nueiti nespėjome, bet teko skaityti, kad įdomu ir verta.

Vaikščiodama aikčiojau ir fotografavau, kiek tik leido šąlančios rankos.