Type Keyword and Press Enter to Search
×
Nors vilniškis Kryžiaus kelias yra vienas iš didžiausių Europoje, pirmasis, kurį mačiau ir ėjau, buvo pačioje Jeruzalėje 2012 metais, kelionėje abipus Jordano upės (Šarm-El-Šeichas - Jeruzalė - Betliejus - Nazaretas - Tabha - Kafarnaumas - Džarašas - Amanas - Nebo kalnas - Madaba - Petra - Vadi Rumo dykuma - Šarm-El-Šeichas). 

Pirmoje nakvynėje Egipte iš laimės dėl vasariško karščio nepakroviau fotoaparato, todėl po kelių kadrų Negevo dykumoje teko pereiti prie telefono, nuotraukos kuriame nusėdo porai metų ir buvo ištrauktos tik eilinį kartą keičiant iPhone modelį. Žiūrint į nuotraukų kokybę matyti, kaip per kelerius metus telefonų fotoaparatai padarė neįtikėtiną kokybinį šuolį.

Kryžiaus kelias Jeruzalėje
Pranciškonų koplyčia žymi vietą, kur Simonas Kirėnietis padėjo nešti kryžių

Via Dolorosa Kryžiaus kelias Jeruzalėje
Via Dolorosa dabar visiškai turistinė gatvė
VI. Veronikos namai (juos žymi koplyčios sienoje įmūryta kolona
Etiopų vienuolynas. Prie įėjimo į abu vienuolynus yra trečią Kristaus suklupimą žyminti vieta

Kelio pabaigoje, kur buvo nukryžiuotas, palaidotas ir prisikėlė Kristus, stovi Kristaus kapo bazilika. Daugybę kartų prieš tai sugriauta ir vėl atstatyta, pastarąjį kartą 1810 metais. Pagal tvarkaraštį apeigas joje atlieka šešios krikščionių konfesijos - graikų ortodoksai, armėnų ortodoksai, Romos katalikai, Sirijos ortodoksai, koptai bei Etiopijos Bažnyčia. Kaip ir Betliejuje, kuriame lankėmės kitą dieną, nepaisant susitarimų konfesijos arpavydžiai pakonkuruoja. Kad patektume į olą simbolizuojančią koplyčią su akmeniu iš Kristaus kapo (koplyčios viduje, skirtingai nei Prakartėlėje Betliejuje, fotografuoti nevalia, galima liesti akmenį ir trumpai pabūti), teko atstovėti nemažą eilę, ir tai jau visai pavakaryje, kai eilės esą mažesnės.


Įėjimas į koplyčią. Paskutinė tos dienos nuotrauka
rečio ir paskutinio Kristaus suklupimo vieta yra ne Via Dolorosa gatvėje, bet truputį šone, prie įėjimo į Etiopų ir Koptų vienuolynus (Coptic Church). Iki 1959 m. skilimo tai buvo vienas bendras ortodoksų vienuolynas, tačiau koptai išstūmė etiopus iš bažnyčios. Etiopų vienuoliai persikėlė ant jos stogo,  ten įsirengė sau celes ir gyvena jose iki šiol. Prie Koptų vienuolyno yra Kristaus trečiąjį suklupimą menantis romėnų kolonos fragmentas. Iki XVI amžiaus ši kolona buvo prie įėjimo į Kristaus kapo baziliką.
Kristaus kapo bazilika (Church of the Holy Sepulchre) – švenčiausia krikščionims vieta. Ji stovi toje vietoje, kurioje pagal šventuosius raštus buvo nukryžiuotas, palaidotas ir po trijų dienų prisikėlė Jėzus Kristus. Pirmoji bažnyčia šioje vietoje buvo pastatyta 335 metais. Daugybę kartų ji buvo nugriaunama bei perstatinėjama. Dabartinė bazilika atstatyta 1810 m. Joje apeigas atlieka net šešių konfesijų aukštieji dvasininkai.
Golgota – kalnas, ant kurio viršūnės buvo nukryžiuotas Kristus. Prie čia esančio altoriaus klaupiasi šimtai turistų ir maldininkų. Tai vieta, kur tvyro ypatinga energetika. Paliesti ranka vietą, kur stovėjo kryžius su nukryžiuotu Išganytoju galima viršutinėje bažnyčioje, į kurią patenkama iš Kristaus prisikėlimo bazilikos, iškart prie įėjimo pasukus dešinėn ir užlipus aukštyn siaurais stačiais laiptais.
Paskutinio patepimo akmuo – čia pirmiausia buvo paguldytas Kristaus kūnas, iškart nuėmus nuo kryžiaus, pateptas kvapiaisiais aliejais ir suvyniotas į drobulę. Kažkada šis akmuo stovėjo gamtinėje oloje, tačiau per šimtmečius vietovė pasikeitė neatpažįstamai. Prie to nemažai prisidėjo į piligrimines keliones atvykę maldininkai, kurių kiekvienas norėjo pasiimti ir kaip relikviją su savimi išsinešti dalelę šventosios vietos. Galutinai ola buvo suardyta 1009 metais kalifo Al-Chakimo įsakymu. Dabar toje vietoje, esančioje po Kristaus kapo bazilikos stogu, yra marmurinė koplyčia Kuvuklija, prie kurios rikiuojasi eilė, norinčių patekti vidun. Beveik pusę viduje esančios erdvės užima akmuo, todėl vienu metu viduje gali būti tik 3-4 žmonės.
- See more at: http://www.urkistravel.lt/skaitalai/kelione-izraelis-jeruzale-kryziaus-kelias-ka-pamatyti/#sthash.Q5rNpsVR.dpuf
FACEBOOK TWITTER GOOGLE+ PINTEREST

Komentarų nėra: