Pages

2018/01/14

Išeidama iš muziejaus išjungiau šviesą

Tu mieszkał Adam Mickiewicz. 
Šitas jaukus senamadiškas muziejus man (mėgstančiai muziejuose interaktyvumus ir technologinį įdirbį) buvo kaip juoda duona su silke po saldaus baliaus.
Jis priklauso Vilniaus universiteto bibliotekai ir yra įsikūręs name Bernardinų gatvėje, kur A. Mickevičius trumpam buvo išsinuomojęs kambarį ir rašė "Gražiną". 


Tiksli muziejaus įkūrimo data nežinoma. Galbūt tai devynioliktojo amžiaus pabaiga, kai buvo minimos A. Mickevičiaus 100-osios gimimo metinės, o gal 1911-ieji, kai  Peterburge ėjusio "Kwartalnik Litewski" redaktorius ir leidėjas Janas Konradas Obstas persikėlė iš Peterburgo į Vilnių ir, nusipirkęs namą, atrado marmurinę paminklinę lentą su užrašu lenkų kalba, kad čia buvo rašoma Gražina. Galbūt net dar anksčiau, iki 1863 metų sukilimo.

Kiek Vilniuje turime muziejų, kurie tose pačioje patalpose veikia daugiau kaip 100 metų?

Paminklinė lenta su užrašu lenkų kalba Tu mieszkał Adam Mickiewicz 1822, tapusi muziejaus eksponatu, virš vartų Bernardinų gatvėje buvo pritvirtinta 1919 metais. Po karo ją pakeitė užrašai lietuvių ir rusų kalbomis, išsivadavus iš okupacijos - lietuvių ir lenkų. 

Atėjusi į kiemą paklebenau užrakintas duris. Pasirodo, pirmiausia reikia užsukti į Filomatų salę ir nusipirkti bilietą. Filomatų salės eksponatai labiau susiję su ankstesniu, Vilniaus universiteto, laikotarpiu, turėjusiu didžiulę įtaką poeto asmenybės formavimusi. Po to per kiemelį buvau palydėta į butą, kuriame A. Mickevičius gyveno. Ten likusios originalios lubos, grindys, yra A. Mickevičiaus asmeninių daiktų, dokumentų faksimilių, knygų, paveikslų, paminklų kopijų, portretų. Pabuvau viena pati tų sienų, portretų ir knygų, o paskui, prieš uždarydama duris, išjungiau muziejuje visas šviesas.

Apie muziejų: https://biblioteka.vu.lt/paveldas/adomo-mickeviciaus-muziejus

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą