Apie vietas, istorijas ir fikcijas

Pages

2015/05/23

Syringa vulgaris

Ar žinote, kad Vilniaus universiteto Botanikos sodas Kairėnuose organizuoja nedideles edukacines ekskursijas apie savo augalų kolekcijas? Tiesa, ekskursijų laikas skirtas ne visai dirbantiems žmonėms, tuo galima paaiškinti ir kuklų į nemokamą (mokėti reikia tik už bilietą) ekskursiją "Kai žydi alyvos" atėjusių ponių skaičių - lygiai 10, iš kurių tik dvi buvome ne garbaus ir labai garbaus amžiaus.

Alyvų kolekcija, vadinama alyvų kalnu, VU botanikos sode įkurta 2002 metais. Šiuo metu botanikos sode auga apie 150 pavadinimų alyvų. Europą alyvos pasiekė šešioliktame-septynioliktame amžiuose, savaime jos auga Pietryčių, Centrinėje ir Pietų Europoje bei Rytų Azijoje. Labiausia dekoratyvios Syringa vulgaris - paprastosios alyvos. Dauguma veislių kilo būtent iš jos. Pirmieji alyvų selekcininkai buvo prancūzai tėvas ir sūnus Victoras ir Emilis Lemoine'ai, kurie nuo 1878 iki 1950 metų išvedė daugiau kaip 200 veislių, dauguma jų pateko į pasaulinį aukso fondą. Nuostabių jų išvestų alyvų yra ir Kairėnuose.

Ir, žinoma, čia daug Sovietų Sąjungoje išvestų alyvų. Kai kurių pavadinimai labiau tiktų kombainams beigi partiniams būreliams (bet "Krasavitsa Moskvy" tai tikrai gražuolė). Vienu žodžiu, nenustebkite radę alyvas "Znamia Lenina", "Sorok Let Komsomola" arba "Ogni Donbasa". Pastarosios, beje, buvo vienos iš grupės favoričių pagal grožį kartu su "Krasavitsa Moskvy".

Man labiausiai patiko kraštovaizdžio architekto "Edouard Andre" vardu pavadinta veislė ir "Katherine Hawemeyer" alyvos, kurių pavadinimo kilmės dar neišsiaiškinau.

Keletas vaizdų su veislių pavadinimais. Pirmoji, "Palibin", auga ne alyvų kalne, o šalia informacijos centro. Tai vėlyva veislė, todėl dar nebuvo pražydusi.

"Palibin"
Alyvų kolekcija Kairėnuose
"Ogni Donbasa"
"Buffon"
"Krasavitsa Moskvy"
"Mme. Lemoine" - skirta žmonai, nuostabios baltos alyvos
"Primrose"
"Violetta" - Traviatos gražuolei
"Sorok let komsomola"
"Chmurka" - ką tai bereikštų
"Znamia Lenina"
"Edouard Endre", mano favoritės
Labai vyriškos "Dwight D. Eisenhower"
"Valentina Grizodubova"
"Katherine Hawemeyer"
Dvispalvės latviškos "Gaistošais Sapnis"

Informaciją apie būsimus renginius labai verta sekti pagrindiniame Botanikos sodo puslapyje http://www.botanikos-sodas.vu.lt/lt/sveiki-atvyke arba "Facebook".

No comments:

Post a Comment